top of page

Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i gotowania

8.11 Europejski dzień zdrowego jedzenia i gotowania

Jedzenie i picie naznaczone jest tradycją, rodzinnymi przekazami, wspomnieniami o przyjemności, trosce, ale też nakazami i traumą, z którymi spotykamy się w naszym życiu.

W związku z tym nie łatwo nam na nie wpłynąć, niełatwo również zmienić nawyki i odmienić bieg naszych codziennych wyborów.

W tym całym zdrowym odżywianiu chodzi właśnie o to, żeby mieć z jedzenia przyjemność, żeby jedzeniem dbać o siebie, o swoje wewnętrzne potrzeby, aby zacząć słuchać swoje ciało i rozumieć je.

Jest to okres, w którym mamy czas aby dokonać prawidłowego wyboru pomiędzy bezkompromisową, czasami nadmiernie rygorystyczną, niezbyt smaczną dietą, a świadomym codziennym wyborem jedzenia, które pozwala nam być lepiej odżywionym i świadomym konsumentem.

Czy jeden dzień w roku,który jest poświęconym celebracji zdrowego jedzenie i gotowania coś zmieni ? Sądzę, że nie.. Jednakże cieszę się, że taki dzień właśnie pojawia się w kalendarzu, gdyż pośród 3,8 mlm ludzi w Polsce choć 1% z nich w tym dniu postanowi coś zmienić w swoim życiu, zwracając uwagę na to co wybierają do jedzenia to i tak już jest wielkim sukcesem świętowania tego dnia.

W przypadku takich dni jak Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania pojawiają się pytania: Jak długo będę w stanie tego przestrzegać? Jak rygorystycznie muszę tego stosować?

Moja odpowiedź jest prosta: rób codziennie tyle, żebyś mogła/mógł codziennie posuwać się o krok do przodu, aby świadome wybory przerodziły się w przyszłości w codzienność.

Zdrowe Jedzenie i Gotowanie zaczyna zmieniać w naszym organizmie wiele. Zaczyna panować harmonia, poziomy hormonów się wyrównują, układ krwionośny i nerwowy zawiadują adekwatnie do potrzeb twojego organizmu.

Po kilku tygodniach twoje ciało i skóra odwdzięczy Ci się świetlistą, gładką skórą, oczy staną się bardziej uważniejsze, a cierpliwość do życia, ludzi i dzieci jakby zaczyna wystarczać na dłużej :)


mgr Karolina Korona-Szatkowska

Korona Centrum i Czyste Piękno


11 views0 comments
bottom of page